Anasayfa   Okulda Yaşam

Okulda Yaşam

okulda-yasam

Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla, istendik değişmeler meydana getirme sürecidir.

Yıldızlarım Anaokulunda ölçme ve değerlendirme, öğrenme-öğretme sürecinde öğrencilerin başarılarını saptamak, eksikliklerini belirlemek, öğrencinin süreç içerisindeki gelişimine ilişkin geri bildirim sağlamak amacıyla yapılır. Bu programda değerlendirme, öğrenme sürecine önem verir ve öğrencinin gelişimini izlemeyi amaçlar. Değerlendirme yapılırken öğrencilerin;

    • Üst düzey düşünme becerilerinin ne kadar geliştiği,
    • Üretim sürecinde ne kadar öz güvene sahip olduğu,
    • Estetik görüşlerinin ne kadar geliştiği,
    • Problem çözme yeteneklerinin ne kadar geliştiği,
    • Sosyal becerilerinin ne kadar geliştiği; göz önünde bulundurulur.

Sınıflarımızda bulunan başlıca eğitim köşelerdeki materyaller öğretmenler tarafından planlanan aktivitelerin yanı sıra çocukların kendi aktivitelerin seçtikleri serbest oyunda kullanılır. Bu köşeler sınıf materyalleri şöyle sıralanır;

Blok Merkezi:

Blok köşesinde çocuklar her türlü yapı inşa ederler. Denge, simetri ve desenler oluştururlar. Ayrıca blok malzemelerini oyunlar çerçevesinde taşıtlar hayvan ve insan figürleri ile birleştirirler.

Dramatik Oyun ( Evcilik ) Merkezi:

Bu köşe evcilik kukla oyunları ve kostümlü oyunlara olanak sağlar bu oyunlarda aldıkları rollerle çocuklar dillerini kullanma, iletişim kurma ve kendilerini ifade etme yeteneklerini yetiştirirler.

Oyun Merkezi:

Düşünme, paylaşma, problem çözme, küçük kas gelişimini destekleyici puzzle ve kart oyunları bulunur.

Kitap Merkezi:

Çocukların serbest zaman ya da öğretmen kontrolündeki hikâye zamanında istedikleri gibi alıp inceleyecekleri hikaye kitapları ve işlenilen konularla ilgili kaynak kitaplar bulunur.

Matematik Merkezi:

Çocukların sayabileceği, ayırabileceği, gruplayıp, sınıflandırabileceği, ölçebileceği ve sayı kavramını geliştirirci materyallerdir.

Müzik Merkezi:

Çocukların ses, tempo ve ritimle ilgili denemeler yapabileceği hazır veya çocuklar tarafından yapılmış müzik aletleri bulunur.

Fen, Bilim ve Araştırma Merkezi:

Çocukların araştırıp bulduğu taş, böcek, deniz kabuğu gibi şeyler sergilenir ve incelenir. Aynı zamanda terazi, büyüteç, yerküre ve değişik kitaplar vardır. Ayrıca çocukların kendilerine ait her gün besledikleri balıkları ve her ay bir çay kaşığı su verdikleri kaktüsleri vardır.